ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN

TÜRKİYE ENGELLİLER VAKFI

Hakkımızda

Türkiye Engelliler Vakfı 1996 yılında “Engellilere Engelsiz Bir Dünya” felsefesi hedefiyle Orhantepe Mah. Bağımsızlık Cad. No:15 Kartal/İstanbul adresinde kurulmuştur. Türkiye isminden dolayı ülkemizdeki tüm engelliler vakfın üyesi olmakla birlikte İstanbul Anadolu Yakası ikamet edip Vakfa kayıtlı 9.000 engelli bulunmaktadır. Gerek kayıtlı gerekse kayıtlı olmadığı halde diğer illerimizden de bize müracaat eden engellilere hizmet verilmektedir.

Tüm engel gruplarına hizmet veren Vakfımız Engellilerin İstihdam-Eğitim-Sağlık-Spor-Sosyal Yaşantılarında yardımcı olmaktadır.

1996 yılından beri AB Hibe Fonlarından, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla, İsmek Kursları ve Halk Eğitim kurslarıyla Fiziksel-Görme-İşitme ve Zihinsel Engellilere yönelik İstihdam Garantili kurslar açmış ve engellilerimizi işe yerleştirmiştir.

Sosyal gelişimlerini desteklemek amacıyla Vakıf olarak Halk Eğitim merkezleriyle ortak Folklor-Tiyatro-Ritim-Dans-Ebru Sanatı-Merter Grupları-Sema Grupları kurulmasına ve Fotoğrafçılık, Tiyatro, Drama, Bilgisayar kursları açmıştır.

Sportif amaçları için Vakıf bünyesinde Zihinsel Engelliler Basketbol Kulübü kurulmuş, Fiziksel engelliler tekerlekli sandalye yarışları düzenlemiştir.. Şuanda da Zihinsel Engellilere yönelik yeni kurulan Özel Çocuklar Spor kulübüne Vakıf merkezimizin bir bölümünü tahsis edilmiştir.

Engellilerin Sağlık ihtiyaçlarına yönelik ameliyatlar, tedavi, doktor, ilaç yardımlar yanında temel yaşamsal ihtiyaçları olan akülü sandalye, tekerlekli sandalye, yürüteç, baston, yatak bezi, alt bezi, erzak, kömür, giyim yardımları yapılmıştır.

Engellileri evlerinden çıkarıp sosyal hayata katmak amacıyla geziler, piknikler ve konser organizasyonları yapılmıştır.

Vakfımız kurulduğu 1996 yılından bu güne kadar yukarıda sayılan hizmetlerde binlerce engelliye hizmet vermiştir.

Vakfımız engellilere verdiği hizmetlerden dolayı 2008 yılında medya tarafından “Yılın En Başarılı Vakfı” seçilmiş olup İSO 9001 Kalite Belgesi de almıştır. 2013 Yılında Türkiye Engelliler Haftasında Umman – Tunus – Filistin – Moritanya ve Yemen’den gelen Bakanlarla Ortak çalışma protokolü imzalamıştır. 

Ayrıca vakfımız, Avrupa Birliği Danışma Kurulu’nda engellileri temsil eden tek sivil toplum örgütü olmanın gururunu taşımakta, bu başarılarının yanı sıra vakfımıza 24.10.2011 tarih ve 2366 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Vergi Muafiyeti tanınmıştır.

YETKİLİ KURULLAR

Vakfımızda, 121 mütevelli heyet üyesi, 11 asil 11 yedek olmak üzere 22 yönetim kurulu üyesi, 3 asil 3 yedek olmak üzere 6 Denetleme Kurulu Üyesi ve 5 asil 5 yedek olmak üzere 10 Danışma Kurulu üyesi görev almaktadır.

0

Türkiye Engelli Kişi Sayısı

%

Türkiye Geneline Oranla

0 +

Evde Bakıma Muhtaç

Videoyu İzle

ENGELLERİ Kaldırarak Hayata Renk Katıyoruz

Birlikte Güçlüyüz, Her Engeli Birlikte Aşabiliriz

Türkiye Engelliler Vakfı olarak, engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak, eğitim ve istihdam fırsatları sunmak ve toplumsal farkındalığı artırmak için çeşitli projeler ve programlar yürütüyoruz. Her adımımız, daha kapsayıcı bir gelecek için atılır.