ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN

TÜRKİYE ENGELLİLER VAKFI

Okullarda Çevre Bilinci, Milli Birlik Ve Deprem Eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre İstanbul’da 2019 yılı Mayıs ayı itibariyle 3 bin 790’ı özel ve 3 bin 647’si devlet olmak üzere okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim eğitimi veren toplam 7 bin 437 okulda toplamda 3 milyon 175 bin 285 öğrenci eğitim görüyor.
İstanbul’da okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yaygın öğretim eğitimi veren okullarda toplam 121 bin 78 derslik bulunuyor. Derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısı 2019 yılı Mayıs ayı itibariyle ilköğretimde 30, ortaöğretimde 23, genel ortaöğretimde 19 ve mesleki teknik eğitim ortaöğretim kurumlarında 27 ve bu dersliklerde toplam 168 bin 527 öğretmen öğrencilere ders veriyor.

İstanbul Deprem kuşağında olup çocuklarımızın daha güvenli bir şekilde eğitim almaları olası depremde can kaybını azaltıp engelli kalmamaları için üç dakikalık deprem eğitim simülasyonu hazırlanmıştır. On dört aracımızda deprem eğitimi alırken sarsıntılar ,  sağa sola savrulmalar yaşatılarak öğrencilere deprem anın da ne yapmaları gerektiği, deprem sonrasın da güvenli şekilde sınıflar dan ve okuldan tahliye işleminin nasıl yapılacağı öğretilecektir.

İstanbul da Eğitim gören gençlerimizi serpilme çağına gelmeden Milli Birlik Ruhunu aşılamak için Çanakkale ve 15 Temmuz la ilgili simülasyonları ile Vatanın nasıl kurtulduğuyla ilgili o günkü bomda silah uçak tank sesleri ve hareketleri yaşatılarak öğretilecektir.

Plasfed Derneğiyle ortak hareket edilerek genç nesillere çevre bilincini kazandırmak için günlük yaşantımızda hemen hemen her şeyde kullandığımız plastiklerin geri dönüşümü ile doğanın kirlenmesinin önüne geçmek, kaynakların etkin kullanılmasıyla daha ferah ve temiz dünyada yaşamak için atıkların toplanması bilincinin kazandırılması hedeflenmektedir.

Proje iki yıl süreli olarak planlanmıştır. Proje süresinde bitirilmezse bir yıl daha uzayacak. Proje kapsamında hazırlatılacak on dört D ( 14D ) araçlarıyla okullara gidilerek eğitim verilecek.

ENGELLERİ Kaldırarak Hayata Renk Katıyoruz

Birlikte Güçlüyüz, Her Engeli Birlikte Aşabiliriz

Türkiye Engelliler Vakfı olarak, engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak, eğitim ve istihdam fırsatları sunmak ve toplumsal farkındalığı artırmak için çeşitli projeler ve programlar yürütüyoruz. Her adımımız, daha kapsayıcı bir gelecek için atılır.